sunnuntai 20. huhtikuuta 2025

Piiiitkä pitkäperjantai

 

Pitkäperjantain piti olla viikon lämpimin päivä. Olin monta päivää haaveillut meneväni nauttimaan päiväkahvit Ellun (siipirataslaiva Elias Lönnrotin) rannan tutussa Irman rantakahvilassa. Pöydät ja tuolit odottivatkin ulkopuolella, mutta jestas, että oli kylmä. Ei ristin sielua. Minä olin ainoa, ja minunkin piti nauttia kahvini kahvilan sisäpuolella.

Tunnelma toisaalta sopi hyvin aamuuni, sillä kun olin aamulla ottanut pakastimesta marjoja puuroon, marjat olivat jo lähes sulana. Vilkaisin äkkiä jääkaapin sisällä olevaa lämpömittaria. Se näytti +22! 

Jääkaappipakastimeni oli kaput! Rikki! Ilmankos se oli äännellyt torstaiaamuna omituisesti. En vain silloin tajunnut sen varoittavan minua. Aika monta kieltä kyllä osaan, mutta jääkaappipakastimen kieltä en osaa.

Onneksi minulla on pieni varapakastin, ja onneksi olin laittanut sen päälle jo alkuviikosta, koska olin suunnitellut sulattaa varsinaisen apparaatin. Onneksi olin jo siirtänyt osan pakasteista pikkuiseen, joten kauhean suurta vahinkoa ei rikkimenemisestä tullut. 

Oikeastaan kiitin onnea, ettei laite ollut rikkoutunut paria kuukautta aikaisemmin, jolloin itse olin vielä Teneriffalla. Tai ettei se rikkoutunut kuukauden päästä, jolloin taas olen 'matkoilla'. Silloin ei uuden laitteen ostaminen olisi riittänyt, vaan koko lattia olisi pitänyt uusia, koska sulaneet mustikat olisivat kaivautuneet laminaattilautojen alle ja kupristaneet ne uuteen muotoon.

Lauantaina klo 10.00 astuin Veikon Koneeseen, ja parin tunnin päästä uusi kone jäähdytti itseään ottaakseen kamaa sisuksiinsa. Loppu hyvin, kaikki hyvin.



Kevät etenee nyt huimin askelin. Tuomen kukintosilmuissa näkyy kukkatertut, pajun kissat pörhistelevät hedepuvuissaan ja leskenlehtien kukat antavat väriä muuten ankeaan maahan. 

Peipot ja erilaiset rastaat ilmoittelevat pesimisreviireistään.

Lehdessä kyllä luki, että kovin on aikaisessa kevään tulo. Eihän tule takatalvea, eihän!

6 kommenttia:

  1. Kurjaa kun isot kodinkoneet hajoavat,mutta onneksi oli hyvä ajoitus.Niva että kevät teillä etenee hyvin💚🌸🌱🍀☘️🌿🏵

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Eihän nuo koneet ikuisuuksia kestä, mutta ajoitus oli kyllä paras mahdollinen. Kevät etenee, mutta hyvin vaihtelevasti.

      Poista
  2. Yöllä oli -3 astetta ja kääräisin edellisenä iltana tulppaanipuun pakkasharson sisään, etteivät lehdensilmut palellu. Pari vuotta sitten puu joutui aloittamaan alusta kasvunsa, kun kevätsää yllätti.

    Hyvä tsäkä kylmälaitteen suhteen! Meillä aikoinaan arkkupakastin hajosi eikä uudelle saanut kuljetusta kolmeen päivään, joten lainapakettiautolla kärräsimme koneen kahteen pekkaan. Hyvin meni, vaikka vähän hirvitti, jaksanko nostaa oman osuuteni.
    helena

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ei ole vielä aika kevään tulla, ei! Äsken ilmassa leijaili valkoisia hahtuvia ja yöksi luvassa taas pakkasia.
      Vieläkin kiitän Yläkertaa ajoituksesta. Vähällä oikeastaan pääsin. Nyt on kaikki kodin laitteet aika uusia, mutta eihän sitä koskaan tiedä.

      Poista
  3. Kai jos pakastimesi oli pakko mennä rikki, niin onneksi osasi valita ajankohdan hyvin.
    on sinulla selvästi jo kevät, kun leskenlehti kukkii.
    Kylmää pitelee täällä. Hankikelit jatkuvat.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hyvä tapainen laite oli. Ymmärsi , että talonmies ja -nainen olisivat olleet kauhun partaalla.
      Leskenlehdet kukkivat ja tuomi on hiirenkorvilla, mutta hyytävä kylmä viima muistuttaa, ettei ole vielä kesä. Ei sinne päinkään. Lunta tosin ei enää ole, ja avantokin on muisto vain.

      Poista